NSW Darts Legends

45 & Over are darting legends

NSW Championships 2019

Teams 4's       Winners:  Steve Martin,  Connie Spinks,  Royce Faulkner,  Christine Haughey.
                Runners/up:  Percy Crawford, Robin Jobson, Murray Blackman,  Sharon Wilson.

Doubles   Ladies A grade Winners:         Colleen Best      Annette Sipek.
                                Runners/up:          Zelma Moran     Cheryl Walsh

                        B grade Winners:          Heather Scott     Ruth Clarke
                                Runner /up:          endy Aspinall       Joy Martin

              Mens  A grade   Winners:        John Martin        Bob Weaver
                                   Runner up:        John Edwards    Royce Faulkner
  
                       B grade   Winners:         Dave Crane       Paul Dorrington
                                  Runner up:         Neil Kerr             James Madsen

Mixed Doubles    A grade   Winners:      John Clark         Ann Weiley
                                  Runners up:      Royce Faulkner   Carol Mann

                        B grade   Winners:       Clive Young         Wendy Aspinall
                                  Runners up:      Tony Wilson         Mary Smith

Singles     Ladies  A grade   Winner:      Annette Sipek       Runner up:       Ann Weiley
                           B grade  Winner:      Joy Martin             Runner up:       Jean Farmer
                Mens   A grade  winner:       Royce Faulkner     Runner up:       Jim Davies
                         B grade   Winner:       Michael Simpson    Runner up:       ames Madsen

180's        Royce Faulkner x 2,    Tom Oswald,    Steve Martin, Murray Blackman,  Kevin Best.
171's        Colleen Best

NSW Championships 2018

Teams 4's       Winners:  Brad Mawson   Dean Parkins   Pat Towns       Christine Cummins
                Runners/up:  Mark Sullivan   Clive Young     Annette Sipek  Lesley Peacock

Doubles   Ladies A grade Winners:          Pat Towns        Sue O'Connell
                                Runners/up:          Sharon Wilson  Christine Haughey

                        B grade Winners:          Di Horne          Cheryl O'Neill
                                Runner /up:          Lesley Peacock   Margaret Mitchell

              Mens  A grade   Winners:        Bob Weaver       MIchael Kirkwood
                                   Runner up:        Mark Sullivan      Kevin Best  
  
                       B grade   Winners:         John Bassford     Monty Waylands
                                  Runner up:         Rom Culotta        Paul Dorrington

Mixed Doubles    A grade   Winners:      Annette Sipek       Steve Friebe
                                  Runners up:      Sue O'Connell       Steve Oswald 

                        B grade   Winners:       Dot Riley              Paul Dorrington
                                  Runners up:      Steve Jackson       Robin Jobson

Singles     Ladies  A grade   Winner:      Sue O'Connell        Runner up:       Carol Mann
                           B grade  Winner:      Cheryle Walsh       Runner up:       Jan Philp
                Mens   A grade  winner:       Jim Davies            Runner up:       John Clarke
                         B grade   Winner:       Dave Crane           Runner up:       Kevin Best

180's  Bead Mawson  Ken Lupton  Neil Ballantine   John Clarke  x 2,    Bob Weaver   Sue O'Connell  Donna Porter

171   Connie Spinks  Kevin Best 
  

NSW Championships 2017

TEAMS 4s   : WINNERS          Robyn Jobson         Sharon Wilson               Mark Reardon             Tony Chapman
                    R/UP                Cheryl O’Neill          Jean Farmer                  Lisa Clarke                 Tony Wilson

LADIES DOUBLES     A GRADE   WINNERS           Lisa Clarke                Ruth Gotts
                                                 R/UP               Dot Mueller               Janelle Urry

                                B GRADE   WINNERS        Dot Riley                   Ruth Clarke
                                                 R/UP              Gail Bussell                Doreen Beavan

MENS DOUBLES       A GRADE   WINNERS          Steve Martin              Royce Faulkner
                                                 R/UP             Neil Ballantine            Tony Chapman

                                B GRADE   WINNERS        Tony Farmer     
                                                 R/UP              Steve Rowlett            Alan Jobson

MIXED DOUBLES:   A GRADE   WINNERS            Bev Davies                Steve Martin
                                                    R/ UP          Ruth Gotts                Royce Faulkner

                                B GRADE   WINNERS        Margaret Mitchell       Rob Whyte
                                                    R/UP           Lesley Peacock          Len Cole

LADIES SINGLES    A GRADE   WINNER              Sharon Wilson    
                                               R/UP                Lisa Clarke                                     

                             B GRADE    WINNER            Gwen Reardon
                                               R/UP                Tanyia Lee

MENS SINGLES      A GRADE    WINNER             Royce Faulkner       
                                               R/UP                Jim Davies  
                             B GRADE    WINNER            Tony Wilson
                                               R/UP                Len Cole
180’s :   Tony Chapman 3     Jim Davies 3       Cliff Lewis 3          Mark Sullivan 2         Cliff Lewis 3     Steve Oswald  
            Monty Waylands       Ken Lupton        Murray Blackman   Royce Faulkner              

171:     Tony Farmer

NSW Championships 2016

TEAMS 4s   : WINNERS         PAT TOWNS           TANYIA LEE                   ROB CROWE               LEN COLE
                    R/UP                CONNIE SPINKS      WENDY HARRISON        PIP LANCASTER          ROM CULOTTA

LADIES DOUBLES     A GRADE   WINNERS       ZELMA MORAN          SANDRA MIONI
                                                 R/UP               PAT TOWNS             RUTH GOTTS

                                B GRADE   WINNERS       HELEN GUSTARD      WENDY HARRISON
                                                 R/UP              CHERYL O’NEILL        LESLIE PEACOCK

MENS DOUBLES       A GRADE   WINNERS       STEVE FRIEBE           TONY CHAPMAN
                                                 R/UP              STEVE OSWALD        MARK SULLIVAN

                                B GRADE   WINNERS       STEVE HEFFERNAN    LEN COLE
                                                 R/UP               TONY WILSON          ALLAN JOBSON

MIXED DOUBLES:   A GRADE   WINNERS         DONNA PORTER        TONY CHAPMAN
                                                    R/ UP           DARLENE PRICE        MARK SULLIVAN

                                B GRADE   WINNERS       STEVE HEFFERNAN    GWENN CONNORS
                                                    R/UP            TANYIA LEE               DAVE MANN

LADIES SINGLES    A GRADE   WINNER           SUE O’CONNELL    
                                               R/UP                BEV DAVIES                                     

                             B GRADE    WINNER          GWENN CONNORS
                                               R/UP                GAIL ELLIS

MENS SINGLES      A GRADE    WINNER          MARK SULLIVAN       
                                               R/UP                STEVE FRIEBE  
                          
                             B GRADE    WINNER          NEIL BALLANTINE
                                               R/UP                DAVE JOHNSON
180’s :  STEVE OSWALD     ROB CROWE       KEN LUPTON        TONY WILSON    MARK SULLIVAN 
            JOHN FABAR           BOB WEAVER      STEVE JACKSON   ZELMA MORAN    PAT TOWNS         SUE O’CONNELL

171:     ALLAN JOBSON

NSW Championships 2015

TEAMS 4'S                      WINNERS:        RUTH HARPER             JAN PHILP           STEVE ROWLETT      JIM DAVIES

                                              R/UP:        GLENNYS WATTERS    VERA LLOYD       MARK SULLIVAN        BILL MUNCASTER

DOUBLES:


             LADIES A:           WINNERS:        CHRISTINE HAUGHEY       CONNIE SPINKS

                                               R/UP:        BEV DAVIES                         SHARRON WILSON


             LADIES B:           WINNERS:        LESLEY PEACOCK              DOT RILEY

                                               R/UP:        VERA LLOYD                       GWENN CONNERS

                MENS A:          WINNERS:        CONOR FITZPATRICK       STEVE FRIEBE

                                               R/UP:         BILL COLLIER                     BRETT LOCKHART


                 MENS B:         WINNERS:        DARREN THURGOOD       BRIAN BALCOMB

                                              R/UP:        JOHN FABAR                      ALAN JOBSON



MIXED  DOUBLES:          

                       A GR:        WINNERS:        DOT MUELLER                   ANDY FAULKNER

                                               R/UP:        BEV DAVIES                       STEVE FRIEBE


                       B GR:        WINNERS:        GWENN CONNERS            DARREN THURGOOD

                                               R/UP:         VERA LLOYD                      JOHN FABAR


SINGLES:   

                LADIES A:           WINNER:           SHARON WILSON                R/UP: DOT MUELLER


                LADIES B:           WINNER:           SANDRA MIONI                    R/UP: ANNE FABAR


                  MENS A:            WINNER:           JIM DAVIES                           R/UP: ANDY FAULKNER


                  MENS B:            WINNER:           DON MORRISON                 R/UP: DARREN THURGOOD


NSW Championships July 2014

TEAMS:         WINNERS      Ruth Harper, Chris Haughey, Rob Crowe

                        R/UPS       Bev Davies, Cheryl Cox,  Alec Martin, Frank Meikle

DOUBLES       Ladies A Winners         Bev Davies   Cheryl Cox

                                      R/ups           Zelma Moran   Elaine Robinson

                        Ladies B Winners         Gail Bussell   Helen Gustard

                                      R/ups           Margaret Clark  LaurenParkins

                        MensA  Winners           Conor Fitzpatrick  Jim Davies

                                      R/ups           Murray Blackman  Bob Weaver

                        Mens B  Winners          Clive Smart

                                      R/ups           Percy Crawford  Steve Oswald

MIXED DOUBLES   A  Winners             Sharon Wilson   Neil Ballantine

                                     R/ups           Connie Spinks    Ian Gustard

                                B Winners          Gail Bussell    Frank Meikle

                                     R/ups           Julie Beach   Percy Crawford

SINGLES        Ladies A  Winner            Bev Davies  R/up Jan Philp

                                B  Winner           Julie Beach   R/up  Lesley Peacock

                       Mens A Winner             Jim Davies   R/up  Bill Collier

                                B Winner            Clive Young  R/up Frank Meikle 

 

180’s       Steve Oswald 3   Jim Davies 2   Andy Faulkner 2   Colin Choules 2

            Bob Weaver   Alec Martin   John Dobbin   Murray Blackman   Dot Mueller

NSW Championships July 2013

Teams  

            Winners      Alec Martin      Rom Culotta     Sylvia Agranoff      Christine Haughey

            R/up          Bob Weaver     Ron Peacock    Heather Scott        Dot Riley

Mixed Doubles

A Grade              Winners               Glennys Watters              Andy Faulkner

                          R/up                   Tanyia Lee                     Murray Blackman

 

B Grade              Winners               Gwen Connors                  Mark Reardon

                          R/up                   Sylvia Agranoff                 Percy Crawford

Doubles

Ladies A Grade   Winners               Colleen Nichols                 Elaine Robinson

                         R/up                   Chris Haughey                  Bev Davies

Ladies B Grade   Winners               Lesley Peacock                 Gwen Connors

                         R/up                   Sylvia Agranoff                 Sandra Mioni                    

Mens A Grade    Winners               Ian Gustard                     George Petrov

                        R/up                   Andy Faulkner                  Dave Fewtrell

Mens B Grade    Winner                Tony Wilson                      Rom Culotta

                        R/up                   Bob Beavan                      Mark Reardon

Singles

Ladies A Grade  Winner                 Colleen Nichols 

                         R/up                   Ann Wieley

Ladies B Grade  Winner                 Sandra MIoni                    

                        R/up                   Margaret Clark

Mens A Grade   Winner                 George Petrov 

                        R/up                   Bob Weaver

Mens B Grade   Winner                 Len Cole

                        R/up                  Mark Reardon

180’s        Colleen Nichols    Bob Weaver           Dave Fewtrell         Alec Martin 

                Elaine Robinson   Colin Choules        Murray Blackman     Andy Faulkner x2   

 

171’s        Dave Fewtrell       Bill Muncaster

Click to add text, images, and other content

NSW Championships July 2012

Teams   

              Winners   Bev Davies, Jim Davies, Ruth Harper, Connie Spinks, Bill Muncaster

              R/up       Jan Philp, Kel Brettle, Colleen Nichols, Eddie Simon

Mixed Doubles

A Grade   Winners     Connie  Spinks, Bill Muncaster

               R/up          Colleen Nichols, Neil Ballantine

 B Grade

               Winners     Doreen Beavan, Mark Reardon

                R/up         Gwen Connors, Allan Jobson

Doubles

Ladies A Grade  Winners            Jo O’Neil, Connie Spinks

                        R/up                 Zelma Moran, Cheryl Cox

          B Grade  Winners            Dot Riley, Gwen Connors

                        R/up                Doreen Beavan, Robyn Jobson               

Mens A Grade    Winners            Jim Davies, Tony Chapman

                        R/up                 Rob Crowe, Bill Collier

         B Grade   Winner              Clive Young

                        R/up                 Allan Jobson, Mark Reardon

Singles

Ladies A Grade   Winner             Bev Davies                   

                         R/up                Jo O’Neil

          B Grade   Winner             Doreen Beavan             

                         R/up                Gwen Connors

Mens A Grade    Winner             Bill Muncaster               

                         R/up                Bill Collier

          B Grade Winner               Len Cole                       

                         R/up                Brian Callingham